مقالات
آشنایی با انواع چرخ های صندلی اداری

آشنایی با انواع چرخ های صندلی اداری

انواع چرخ های صندلی اداری

همانطور که می دانید در صندلی ارگونومیک اداری چرخدار عنصر مهمی که وجود دارد، همین چرخ ها هستند و باید بدانید که این چرخ های صندلی برای راحتی افراد کمک بزرگی می کنند تا شما به نقاط مختلف میز بهترین دسترسی را داشته باشید و حتی می توانید برای طی کردن فواصل کوتاه بین اتاق ها از آن ها استفاده کنید و زمانی که می خواهید آشنایی با انواع چرخ های صندلی اداری را داشته باشید، می توان به آن اشاره کرد که معمولا چرخ ها به دو نوع معمولی و pvc تقسیم می شود که در ادامه به طور کامل آن ها را توضیح می دهیم و ویژکی های هر کدام را نام می بریم.

انواع چرخ ها در صندلی اداری

 1. اکثر صندلی های اداری که به صورت ارگونومیک هستند قابلیت گردش را دارند و این از حیاتی ترین ویژگی ها است. نکته ای که وجود دارد این است که اکثر صندلی های اداری پایه های پنج پر دارند و طبیعتا با پنچ چرخ طراحی و تولید می شوند. این کاری دلیلی که دارد این است که تعادل و استحکام صندلی را افزایش می دهد.
 2. صندلی اداری که پنج پایه دارد می تواند به نسبت صندلی اداری که سه پایه دارد وزن بیشتری را تحمل کند. و در زمان آشنایی با انواع چرخ های صندلی اداری همچنین باید به شما بگوییم که صندلی هایی که دارای پنج چرخ هستند واژگونی کمتری به نسبت صندلی هایی که دارای سه چرخ هستند، دارند.
 3. برای این که صندلی ها عمر طولانی تری و کارایی بهتری داشته باشند شما باید به جز تعداد چرخ ها به موارد دیگری از جمله جنس و نوع چرخ ها نیز دقت داشته باشید زیرا تاثیر فراوانی دارد. در زمان خرید صندلی اداری باید به جنس و نوع چرخ ها هم دقت داشته باشید.
 4. نکته قابل توجه و مهمی که وجود دارد این است که تمام این مشخصاتی که گفته شد به سطوحی که قرار است صندلی های اداری روی آن قرار بگیرند، بستگی دارد و باید حتما صندلی که انتخاب می کنید، متناسب با کف و سطح محیطی که می خواهید از صندلی استفاده کنید، باشد.
 5. همان طور اشاره کردیم چرخ هایی که در صندلی اداری به کار رفته است به دسته های pvc و معمولی تقسیم بندی می شود و بالاترین استحکام و گردش روان را دارد و باید بدانید که این نوع از چرخ ها از جهت جنس رویه ها نیز با یکدیگر متفاوت بوده است.
چرخ های صندلی اداری

انواع چرخ های صندلی اداری

جنس و نوع اتصال چرخ صندلی اداری

چرخ هایی که در صندلی اداری به کار رفته است باید بدانید که نوع اتصال متفاوتی دارند و در هنگام آشنایی با انواع چرخ های صندلی اداری و همچنین در زمان خرید به مورد نوع اتصال چرخ ها دقت داشته باشید، بعد از گذشت مدتی که از خرید صندلی های اداری می گذرد خرابی به وجود آمد، شما می توانید مدل مشابه ای از این صندلی با همان نوع اتصال چرخ را تهیه کنید و اقدام به تعویض آن ها به صورت شخصا انجام دهید.

باید به این نکته اشاره کنیم که در قسمت داخلی صندلی های اداری لوله و یا میله ای برای متصل شدن پایه و چرخ ها وجود دارد و این میله های گفته شده می تواند دارای خار یا پین و یا به صورت رزرو دار باشد و به همین دلیل اتصال این چرخ ها به صورت پرچ های هزار خاری، پرسی و پیچی نام گذاری کرد.

جنس چرخ های صندلی اداری بسیار تثیرگذار در تجربه استفاده های شخصی شما از این صندلی ها دارد و نکته این است که جنس این چرخ ها باید با کف و سطح محیط که می خواهید صندلی بر روی آن حرکت کند متناسب باشد تا مشکلات و مسائلی مانند خوردگی، کند بودن حرکت و اصطحلاک چرخ ها به کمترین حالت خود برسد.

انواع جنس های چرخ صندلی اداری

چرخ های صندلی اداری از جنس های مختلفی ساخته شده اند که در زمان آشنایی با انواع چرخ های صندلی اداری هرکدام از آن ها دارای ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فردی است که در ادامه برای شما به توضیح آن ها می پردازیم.

نایلونی بودن چرخ ها

در آشنایی با انواع چرخ های صندلی اداری باید گفت چرخ هایی که از جنس نایلون هستند هم باعث حرکات روان و نرم می کند و هم در برابر ضربه ها مناسب ترین مقاومت را دارد همچنین باید بدانید که این نوع از چرخ ها کمترین صدای ممکن را ایجاد می کنند و بسیار مناسب برای محیط هایی اعمم از بیمارستان ها و کتابخانه ها است.

چرخ صندلی اداری

چرخ های صندلی اداری

جنس لاستیکی بودن چرخ ها

نوع چرخ هایی که رویه پلاستیکی دارند مناسب برای سطح هایی است که کمترین نویز را دارد و بسیار صاف هستند ولی اگر در سطح های خشن استفاده شود دوام بسیار کمی دارد و برخی از ان چرخ ها قابلیت قفل شدن نیز دارند و در مواقعی کاربران می توانند صندلی گردان را به صندلی های ثابت تبدیل کنند.

پلی پروپبلن

در زمان آشنایی با انواع چرخ های صندلی اداری باید بدانید که چرخ هایی وجود دارند که جنس آن ها از پلی پروپبلن است که مقاومت بسیار بالایی در برابر سایش ها دارند.

PU یا پلی یورتان

چرخ های که جنس آن ها از PU است بسیار روان و نرم بوده است و در برابر ضربات احتمالی مقاومت های بسیار بالایی دارد و برای آشنایی با انواع چرخ های صندلی اداری  باید بدانید که این جنس قابلیتی که دارد این است که طراحی و تولید آن در رنگ های مختلفی صورت می گیرد.

چرخ صندلی اداری

چرخ های صندلی اداری

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم برای شما در مورد آشنایی با انواع چرخ های صندلی اداری به طور توضیحاتی را شرح دهیم و شما باید بدانید که این چرخ ها جنس و مدل و انواع مختلفی دارند که هرکدام از آن ها ویژگی های مخصوص به خود را دارند و در زمان خرید باید به این موارد توجه ویژه ای داشته باشید.

سوالات متداول آشنایی با انواع چرخ های صندلی اداری

 1. چرخ های صندلی اداری چه جنس هایی دارد؟
  جالب است بدانید که چرخ ها از جنس های مختلفی اعمم از نایلون ها، لاستیک، پلی پروپبلن، PU یا پلی یورتان ساخته شده اند.
 2. پلاستیکی بودن چرخ ها چه ویژگی هایی دارد؟
  چرخ هایی که رویه پلاستیکی دارند مناسب برای سطح هایی است که کمترین نویز را دارد و بسیار صاف هستند ولی اگر در سطح های خشن استفاده شود دوام بسیار کمی دارد و برخی از ان چرخ ها قابلیت قفل شدن نیز دارند و در مواقعی کاربران می توانند صندلی گردان را به صندلی های ثابت تبدیل کنند.
 3. اتصال چرخ ها به چه صورت انجام می شود؟
  نوع اتصال متفاوتی دارند و اگر شما در زمان خرید به مورد نوع اتصال چرخ ها دقت داشته باشید، بعد از گذشت مدتی که از خرید صندلی های اداری می گذرد خرابی به وجود آمد، شما می توانید مدل مشابه ای از این صندلی با همان نوع اتصال چرخ را تهیه کنید و اقدام به تعویض آن ها به صورت شخصا انجام دهید.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *