مقالات مبلمان و صندلی اداری
بهترین رنگ برای دفتر کار

بهترین رنگ برای دفتر کار

انتخاب بهترین رنگ برای دفتر کار از جمله اقداماتی است که در همان اوایل شروع کار و استخدام کارکنان باید انجام شود. در واقع انتخاب رنگ مناسب مبلمان اداری با توجه به فضای دفتر کار اهمیت بسزایی در روحیه کارکنان دارد. کارکنان بیشتر تایم خود را در طول روز در محیط کاری سپری می کنند پس چیدمان وسایل و رنگ بکار رفته در اتاق تاثیر زیادی بر روحیه کارکنان دارد.

در زمان انتخاب رنگ مناسب برای دفتر کار باید دقت لازم را داشته باشید به این دلیل که در صورت انتخاب رنگ نامناسب برای فضای کاری، محیط کسل کننده و خسته کننده به نظر می رسد و در نهایت با افت کاری کارکنان روبه رو خواهید شد. بنابراین ما در ادامه بهترین رنگ برای دفتر کار را برای شما بیان می کنیم .

رنگ مناسب برای دفتر کار

با توجه به اهمیت انتخاب رنگ مبلمان اداری ، باید رنگ مناسبی را در دفتر کار بکار ببرید تا کارکنان با تمرکز بهتری فعالیت کنند. طیف های مختلف از رنگ ها وجود دارد که انتخاب درست و به جای رنگ در دفتر کار موجب بالا بردن راندمان کاری می شود. این قبیل رنگ ها عبارت اند از:

رنگ مناسب برای دفتر کار

رنگ مناسب برای دفتر کار

1.سفید : رنگ سفید یکی از رنگ های پر طرفدار و بسیار رایج است که اغلب در بسیاری از فضای اداری به کار می رود. استفاده از رنگ سفید در دفتر کار موجب می شود تا نور به خوبی منعکس شود و از طرفی فضای کاری روشن تر و پر نورتر به نظر می رسد.

البته با کمی خلاقیت به خرج دادن می توانید با ترکیب رنگ سفید با سایر رنگ ها، رنگ جدیدی را خلق کنید تا فضای دفتر کار را جذاب تر و زیباتر نشان دهد. رنگ سفید موجب القای حس تمیزی در فضای کاری می شود و این حس را به مشتریان منتقل می کند که نکات بهداشتی در محیط کاری به خوبی رعایت می شود.

2.خاکستری : رنگ خاکستری نیز یکی دیگر از رنگ هایی است که برای دفتر کار گزینه خوبی به حساب می آید البته به دلیل خنثی بودن تاثیر آنچنانی بر روحیه کارکنان ندارد و باید آن را با رنگ های گرم ترکیب کنید تا رنگ جدید و زیبایی حاصل شود.

3.قهوه ای : رنگ قهوه ای، بهترین رنگ برای دفتر کار است که جزء رنگ های گرم بوده که بکار بردن آن در دفتر کار موجب آرامش کارکنان می شود. از مزایای رنگ قهوه ای در محل کار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد آرامش : بکار بردن این رنگ در محیط کارکنان تاثیر بسیاری بر تمرکز و آرامش روحیه آنها دارد.
 • افزایش تمرکز : تمرکز بالا موجب عملکرد خوب در کارکنان می شود بنابراین استفاده از رنگ قهوه ای به عنوان بهترین رنگ برای دفتر کار است که با تیرگی و شباهتی که به رنگ خاک دارد موجب تمرکز بیشتر و کیفیت بهتر کار می شود.
 • اعتماد به نفس بالا : رنگ قهوه ای به دلیل طبیعت گرمی که دارد در فضای کار موجب افزایش اعتماد به نفس کارکنان می شود.
 • افزایش خلاقیت : این رنگ موجب افزایش اعتماد به نفس و تمرکز بالا در کارکنان می شود که در نتیجه افزایش خلاقیت در کارکنان را به همراه خواهد داشت.

4.آبی روشن : رنگ آبی روشن به عنوان بهترین رنگ برای دفتر کار بسیار متداول است. آبی روشن همچون رنگ آسمان، آرامش خاصی دارد که تمرکز، اعتماد به نفس و خلاقیت کارکنان را افزایش می دهد. این رنگ شاداب و روشنی خاصی دارد که فضای کار را روشن تر و بازتر نشان می دهد.

5.زرد پاستلی : انتخاب زرد پاستلی نیز موجب افزایش خلاقیت در کارکنان می شود . البته اگر این رنگ را با سفید ترکیب کنید رنگ جذاب تری حاصل می شود که محیط را جذاب تر نشان خواهد داد.

6.بنفش : بنفش نیز یکی از بهترین رنگ برای دفتر کار است که شاداب و رنگارنگ بودن این رنگ احساس خلاقیت و نوآوری را در کارکنان بر می انگیزد.
با این وجود می توان آن را با رنگ های دیگری همچون خاکستری و سفید ترکیب کرد. افزایش اعتماد به نفس و ایجاد فضای جذاب و منحصر به فرد نیز از مزیت های استفاده از این رنگ در دفتر کار است.

7.سبز : رنگ سبز نیز یکی دیگر از رنگ هایی است که بکار بردن آن در دفتر کار موجب آرامش و تمرکز بیشتر کارکنان می شود. البته می توان این رنگ را با رنگ هایی همچون سفید و نقره ای ترکیب کرد تا رنگ جذاب تر و زیباتری به دست آید.

سخن پایانی

انتخاب بهترین رنگ برای دفتر کار، تاثیر بسزایی در فعالیت کاری کارکنان دارد. در صورت انتخاب بهترین رنگ در فضای دفتر کار، کارکنان با شور و هیجان بیشتری فعالیت خود را پیش می برند. البته استفاده از رنگ های نامناسب، فضای دفتر کار را کسل کننده می کند که همین امر راندمان کاری را پایین می آورد.

بنابراین انتخاب رنگ مناسب در دفتر کار باید با دقت زیادی انجام شود، البته سپردن عملیات طراحی و چیدمان محیط کار توسط متخصصین نیز انجام می شود که شما با خیال راحت می توانید کار خود را به این مجموعه ها بسپارید.

سوالات متداول درباره بهترین رنگ برای دفتر کار

 1. آیا رنگ دفتر کار بر روحیات افراد و کارکنان تاثیر دارد؟
  در اداره یکی از نگرانی های بخش مدیریت، خلق و خوی کارکنان است. در واقع خلق و خوی خوب و همکاری بین کارکنان موجب پیشرفت کاری و راندمان بالای کار می شود. طبیعتا رنگ مناسب در دفتر کار موجب شور و ذوق بیشتر و در نتیجه خلق و خوی خوب کارکنان می شود که در آخر منجر به راندمان بالای کار نیز می شود.
 2. آیا رنگ زرد در دفتر کاری باید به تنهایی استفاده شود؟
  برای استفاده از رنگ زرد در دفتر کار باید آن را با سایر رنگ ها ترکیب کرد تا رنگی که در نهایت بدست می آید ترکیبی از رنگ ها باشد.
 3. کدام رنگ برای آرامش کارکنان و دور کردن استرس در زمان کار در فضای اداری مناسب است؟
  بنفش
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *