مقالات مبلمان و صندلی اداری
بهترین روش نشستن برای گودی کمر

بهترین روش نشستن برای گودی کمر

افراد ساعت های طولانی پشت کامپیوتر خم می شوند و یا این که به صفحه گوشی نگاه می کنند، احتمال بروز گودی کمر در آن ها به شدت افزایش می یابد. از این رو همه افراد باید بهترین روش نشستن برای گودی کمر را بشناسند و همواره تلاش کنند تا به بهترین شکل ممکن بنشینند تا از بروز این اتفاق جلوگیری شود.

گودی کمر یکی از بیماری های بسیار درد ناک می باشد که در اثر حرکت رو به جلوی لگن به وجود می آید. در این حالت کمر از حالت طبیعی خارج شده و علاوه بر این که سبب درد در این ناحیه می شود، می تواند باعث از بین رفتن تناسب اندام شما نیز گردد.

بررسی بهترین روش نشستن برای گودی کمر

بررسی بهترین روش نشستن برای گودی کمر

بررسی بهترین روش نشستن برای گودی کمر

برای این که بهترین روش نشستن برای گودی کمر را بشناسید، بهتر است که ابتدا با ستون مهره های خود بیش تر آشنا شوید. در حالت کلی ما دارای یه تقعر در ناحیه کمر هستیم که به آن گودی می گویند. کمی بالاتر دارای یک انحنای محدب به نام کیفوز هستیم و در ناحیه گردن نیز یک منحنی دیگر وجود دارد. همه این انحنا ها باید به شکل طبیعی خود باقی بمانند تا بدن بتواند به خوبی حرکت کند.

بروز هر گونه اختلال در این انحنا ها می تواند سبب بروز درد شده و شکل زیبای کمر را از بین ببرد. با ادامه این روند و پیشرفت بیماری احتمال فشار به استخوان ها مفاصل نیز وجود دارد و امکان دارد که فرد به دیسک کمر مبتلا شود. این عارضه می تواند حتی سبب بیماری های قلبی و ریوی نیز می گردد و گاهی سبب بی خوابی، تنگی نفس و یا سیاتیک می شود.

استاندارد ترین مدل نشستن بر روی صندلی برای بهبود گودی کمر

افرادی که با گودی کمر مواجه هستند و یا احساس درد در این ناحیه دارند، همواره در تلاش هستند تا بهترین روش نشستن برای گودی کمر را بشناسند. اگر برای ساعات طولانی بر روی صندلی می نشینید باید از صندلی ارگونومیک استفاده کنید. این صندلی ها به گونه ای طراحی شده اند که می توانند کمر شما را در بهترین حالت ممکن قرار داده و از همه انحنای کمر حمایت می کنند.

علاوه بر آن باید ارتفاع صندلی را به گونه ای تنظیم کنید که پاهای شما کاملا بر روی زمین قرار بگیرد و زاویه ساق پا و ران ها مناسب باشد. این کار احتمال هر گونه فشار اضافی بر روی کمر را به شدت کاهش می دهد. باید دقت داشته باشید که کف پاها را بر روی زمین قرار دهید و آن ها نباید هرگز در هوا معلق باشند و محل قرار گیری آن ها به گونه ای باشد که پاها عمود بر سطح زمین باشند.

بهترین نحوه نشستن برای گودی کمر

برای این که با بهترین روش نشستن برای گودی کمر آشنا شوید، باید بدانید که هنگام نشستن برای قسمت گردن خود حتما یک تکیه داشته باشید و هرگز صندلی های بدون پشتیبان گردن را برای نشستن انتخاب نکنید.

اگر مدت زمان نشستن شما بیش از حد طولانی می باشد، بهتر است که یک پا را بر روی زمین گذاشته و پای دیگر را بر روی یک سکو بگذارید تا کمی بالاتر قرار بگیرد. تا حد امکان صاف بنشینید و از قوز کردن هنگام نشستن و یا راه رفتن پرهیز کنید. اگر بر روی زمین می نشینید بهتر است که به دیوار تکیه دهید و هرگز در وسط خانه و بدون تکیه گاه ننشینید.

این کار می تواند سبب افزایش فشار بر ناحیه کمر و گردن شده و در نتیجه شکل طبیعی منحنی گودی کمر تغییر می کند. در هنگام خوابیدن نیز دقت داشته باشید که هرگز بر روی شکم نخوابید و در قسمت زانو های خود یک بالشتک بگذارید تا به این ناحیه فشار اضافی وارد نشود.

بهترین نحوه نشستن برای گودی کمر

بهترین نحوه نشستن برای گودی کمر

رابطه نحوه نشستن و بروز گودی کمر

بهترین روش نشستن برای گودی کمر این است که مطابق با استاندارد ها بنشینید. مطابق با این استاندارد های پزشکی کتف شما هنگام نشستن بر روی صندلی باید کاملا به قسمت تکیه گاه بچسبد. اگر کتف به جلو خم شود، سر و گردن نیز ناخودآگاه از حالت طبیعی خارج شده و به سمت جلو حرکت می کند.

در نتیجه این امر سبب فشار بر ناحیه کمر شده و درد در گودی کمر را به شدت افزایش می دهد. هر گونه نشستن طولانی مدت که با حالت قوسی شکل کمر همراه باشد، خطر ابتلا به این عارضه را به شدت افزایش می دهد.

این امر می تواند سبب لغزش مهره ها و بروز اختلالاتی مانند گودی کمر شده و درد در این ناحیه را افزایش می دهد. از این رو بین نحوه نشستن شما و بروز درد در کمر و ابتلا به عارضه گودی کمر، رابطه مستقیم وجود دارد. هر چه نحوه نشستن شما به استاندارد ها نزدیک تر باشد، احتمال بروز گودی کمر و درد در این ناحیه بسیار کم تر می باشد.

کلام آخر

امروزه اکثر افراد ساعاتی طولانی بر روی صندلی ها نشسته و با کامپیوتر و لپ تاپ ها کار می کنند. این افراد باید به خوبی با بهترین روش نشستن برای گودی کمر آشنا باشند و به صورت استاندارد بنشینند. کف پای خود را بر روی زمین قرار داده و به گونه ای بنشینند تا این ناحیه کاملا عمود بر سطح زمین قرار بگیرند.

کتف خود را بر روی صندلی بچسبانید و با این کار از ورود فشار های اضافی بر گردن و کمر جلوگیری کنید. بهتر است که از صندلی های ارگونومیک استفاده کنید تا از گودی کمر شما محافظت شود و از انتقال فشار اضافی بر این ناحیه جلوگیری شود.

سوالات متداول برای بهترین روش نشستن برای گودی کمر

  1. چند حرکت اصلاحی برای بهبود گودی کمر معرفی کنید؟
    برای این که بتوانید این عارضه را بهبود بخشید، می توانید از حرکات ورزشی مانند انقباض شکم، کرانچ ضربدری، کشش قسمت تحتانی کمر و کرانچ شکم کمک بگیرید.
  2. مهم ترین عوامل موثر در بروز گودی کمر کدامند؟
    علاوه بر این که نحوه نشستن شما می تواند به طور مستقیم بر بروز گودی کمر تاثیر می گذارد، چاقی شکم، پوکی استخوان لغزش مهره ها و همچنین دیسکیتیس نیز می تواند در بروز این عارضه بسیار موثر باشد.
  3. بهترین روش برای تشخیص گودی کمر کدام است؟
    برای این کار باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و در صورت لزوم با استفاده از عکس برداری، ام آر آی و اسکن استخوان ها می توانید به صورت قطعی وجود این عارضه در بدن را تشخیص دهید.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *