مقالات مبلمان و صندلی اداری
راهنمای خرید و انتخاب رنگ مبلمان اداری

راهنمای خرید و انتخاب رنگ مبلمان اداری

افراد بسیاری نگران انتخاب مبلمان مناسب برای محیط اداری خود هستند. رنگ مناسب برای مبلمان اداری کدام است؟ مبلمان یکی از عناصر مهم و اساسی در هر محیط است، از جمله ادارات. هنگام ورود به یک شرکت، معمولاً ابتدا به رنگ دکوراسیون داخلی و زیبایی فضا توجه می ‌کنیم. بنابراین، انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان اداری بسیار مهم است. با توجه به اهمیت جلب مشتریان از طریق زیبایی دکوراسیون اداری، پیشنهاد می ‌کنیم این مقاله را بخوانید. در این مقاله، نکات مهمی در خصوص انتخاب رنگ مبلمان اداری صحبت خواهیم کرد.

اهمیت رنگ انتخاب رنگ مبلمان اداری

روانشناسی رنگ یکی از مهمترین زیر شاخه‌ های روانشناسی است و در تمامی مراحل زندگی تأثیر گسترده‌ای دارد، از جمله رنگ لباس‌ها، پرده ها و مبلمان‌ های اداری که همگی به روانشناسی رنگ ‌ها وابسته هستند. تئوری روانشناسی رنگ برای اولین بار توسط روانشناس آنجلا رایت در سال ۱۹۸۴ ابداع شد و از آن زمان تا کنون، انتخاب رنگ به عنوان عامل مهمی برای حالت روحی و روانی هر فرد محسوب می ‌شود.

این واقعیت باعث شده که طراحان داخلی بتوانند از ابزارهای قدرتمندی برای طراحی مبلمان اداری استفاده کنند. ایجاد یک فضای گرم و منحصر به فرد در محیط اداری می ‌تواند به طراحان کمک کند تا تأثیر بیشتری بر مشتریان خود داشته باشند. برخی از افراد فکر می‌کنند که فقط با انتخاب رنگ مورد علاقه ‌شان، می ‌توانند طراحی مبلمان اداری را انجام دهند، اما ممکن است سلیقه شخصی با نوع دکوراسیون و کسب و کار همخوانی نداشته باشد. بنابراین انتخاب رنگ مبلمان اداری اهمیت بسیاری دارد.

انواع رنگ و تاثیرات آن بر مبلمان اداری

انتخاب تم رنگی برای دکوراسیون داخلی شما، تاثیر بسیار زیادی بر روحیه و نگرش مشتریان شما خواهد داشت. این رنگ می ‌تواند الهام بخش و سرزنده باشد، یا برعکس منجر به ایجاد احساس منفی شود. همچنین، تأثیر این رنگ بر عملکرد کارمندان نیز بسیار مهم است.

استفاده از رنگ مناسب می ‌تواند باعث تحرک و انگیزش بیشتر کارمندان گردد، در حالی که رنگ ‌های نامناسب و خسته ‌کننده می ‌توانند روحیه آن ها را بهم بزنند. همچنین، هر رنگ یک پیام و ذهنیت منحصر به فرد خود را به افراد القا می‌ کند. بنابراین، در ادامه، تأثیر چند رنگ اصلی برای انتخاب مبلمان اداری را به شما معرفی می ‌کنیم.

 • رنگ زرد
  استفاده از رنگ زرد در دکوراسیون داخلی می‌ تواند نمایانگر خلاقیت و اعتماد به نفس باشد، همچنین به دوستی و همبستگی بیشتر در میان افراد کمک می‌ کند. اگر هدف شما ایجاد یک محیط خلاق و پرانرژی است، مبلمانی با رنگ زرد انتخاب خوبیست.
  این رنگ می‌ تواند در تمامی قسمت ‌ها از محیط استفاده شود. رنگ زرد تحرکات ذهنی را به وجود می ‌آورد که افکار را برای پذیرش مسائل جدید و بازتر می ‌کند. با این حال، به دلیل اینکه رنگ زرد تحریک ‌کننده است، بهتر است در اتاق جلسات از آن استفاده نکنید.
 • رنگ سبز 
  استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون فضای کاری می‌ تواند حس آرامش و هماهنگی را ایجاد کند، زیرا رنگ ‌های طبیعی همواره این اثر را دارند. رنگ سبز به عنوان یکی از رنگ‌ هایی که هماهنگی و هارمونی را در فضای کاری به وجود می ‌آورد، معروف است. شما با خرید مبلمان سبز، این نکته مهم را که مشخصه‌ اصلی خلاقیت شما در کسب و کارتان است رعایت می ‌کنید.
  برای کارمندانی که بیشتر برای مدت طولانی در محیط کاری فعالیت می ‌کنند، خرید مبلمان با رنگ سبز انتخاب بسیار خوبی است، چرا که منجر به افزایش بهره‌ وری و خلاقیت آن ها می‌ شود. همچنین، برخی افراد برای ایجاد احساس بازتری در فکر و بهبود صحبت کردن، از رنگ سبز در اتاق جلسات خود استفاده می ‌کنند.

نکات مهم در انتخاب رنگ مبلمان اداری

توصیه می‌شود در انتخاب ترکیب رنگ برای مبلمان دقت زیادی داشته باشید. امروزه ترکیب چند رنگ برای خرید مبل راحتی بسیار رایج شده است، اما باید توجه داشته باشید که چه رنگ ‌هایی را با هم ترکیب می ‌کنید. در مراکز اداری، عموما استفاده از یک رنگ به تنهایی کافی است، در حالی که ترکیب چند رنگ بیشتر برای منازل استفاده می ‌شود. می ‌توانید مبلمان را براساس رنگ برند خود انتخاب کنید.

هر شرکتی برای خود برند و لوگوی ویژه ای ایجاد کرده است و رنگ ‌های مناسب در این لوگوها می ‌تواند به عنوان راهنمایی برای انتخاب رنگ مبلمان استفاده شود. توجه کنید که استفاده از رنگ برند در رنگ ‌بندی مبلمان اداری می ‌تواند به عنوان تبلیغ غیر مستقیم برای کسب و کار شما نیز مفید باشد.

در انتخاب رنگ مبلمان اتاق جلسات، بهتر است خلاقیت بیشتری داشته باشید. اتاق جلسات یکی از مکان‌هایی است که افراد وقت زیادی را در آن سپری می کنند، بنابراین استفاده از رنگ ‌های الهام بخش و خلاق مثل آبی و سبز برای مبلمان این اتاق توصیه می‌ شود.

سخن پایانی

خرید و انتخاب رنگ مبلمان اداری یک فرآیند مهم و تاثیر گذار در طراحی و احساس کلی محیط اداری است. نکته مهمی که در نظر باید داشت، استفاده از رنگ‌ های مناسب است. هر رنگ به طور ناخودآگاه بر روی احساسات و حالت روحی ما تاثیر می‌ گذارد. برای مثال، استفاده از رنگ آبی و سبز در محیط اداری می‌ تواند الهام بخش و آرامش بخش باشد. در عوض، رنگ قرمز و نارنجی ممکن است حالت هیجانی و پرانرژی را ایجاد کند. بنابراین، در انتخاب رنگ مبلمان باید به نیازهای شرکت و اهداف محیط اداری توجه داشت.

سوالات متداول درباره انتخاب رنگ مبلمان اداری

 1. چرا انتخاب رنگ مبلمان اهمیت دارد؟
  انتخاب رنگ مبلمان به طراحی و احساس کلی محیط اداری تاثیر می ‌گذارد. رنگ ‌ها می ‌توانند احساسات و حالت روحی ما را تحت تاثیر قرار دهند. همچنین، رنگ‌ ها می ‌توانند به شناخت برند شرکت کمک کنند و توجه مشتریان و کارکنان را جلب کنند.
 2. چگونه ترکیب درستی از رنگ ‌ها را برای مبلمان اداری انتخاب کنیم؟
  برای انتخاب ترکیب درست رنگ‌ ها، می‌توانید از جدول رنگ‌ها یا بهترین تصمیم‌ گیری را با مشاوره از طراحان داخلی بگیرید. این ترکیب باید با یکدیگر همخوانی داشته و یک مجموعه همگان و هماهنگ را ایجاد کند.
 3. آیا استفاده از رنگ برند شرکت در مبلمان اداری مهم است؟
  استفاده از رنگ برند شرکت در مبلمان اداری می ‌تواند به شناخت برند کمک کند. اگر رنگ برند شما در مبلمان اداری نیز تکرار شود، محیط اداری شما به صورت غیرمستقیم تبلیغات شرکت را خواهد شد.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *