مقالات مبلمان و صندلی اداری
صندلی اداری ارگونومی

صندلی اداری ارگونومی

به نظر شما در یک محیط اداری کارمندان بهتر است از چه نوع صندلی ادرای استفاده کنند تا از آسیب های جسمانی در امان باشند؟ آیا استفاده از صندلی ادرای ارگونومی انتخاب مناسبی است؟!

صندلی اداری ارگونومی چیست؟

همه ما به خوبی این موضوع را میدانیم که نشستن های طولانی مدت روی صندلی های اداری می تواند آسیب های جسمانی را برای ما به وجود آورد. البته این مسئله در صورتی است که صندلی اداری که در اختیار دارید غیر اصولی ساخته شده باشد و استانداردهای لازم در ساخت و طراحی آن رعایت نشده باشد.
این روزها در اداره و شرکت ها، کارمندان باید مدت زمانی طولانی را روی صندلی های خود به کارهایشان بپردازند و اگر صندلی نامناسب باشد خیلی زود خسته خواهند شد. بنابراین خرید یک صندلی ارگونومی بهترین کاری است که می توانید انجام دهید.

حتما می پرسید که اصلا صندلی ارگونومی چیست؟ به طور کلی می توان اینگونه گفت: که صندلی ارگونومی در واقع صندلی است که در ساخت آن به اصولی توجه شده است که آن را مناسب بدن انسان و مناسب با عمل خاصی طراحی کرده اند.

ویژگی صندلی های اداری ارگونومی

تمامی مبلمان اداری و صندلی های اداری، دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی می باشند که قطعا صندلی اداری ارگونومی هم از این قاعده مستثنا نمی باشد.

در ساخت و طراحی این مدل صندلی های اداری اصول زیادی رعایت شده اند تا این صندلی بتواند ویژگی هایی را بدست آورد که باعث ارگونومی بودن آن شود.

از جمله ویژگی ها و خصوصیاتی که این صندلی ها دارند می تواند به مواردی همچون استفاده از مکانیزم مناسب، وجود پشت سری و توجه به مواردی که به گودی کمر و ستون فقرات اهمیت داده شده است می توان اشاره کرد.

 • ارتفاع صندلی
 • دسته های قابل تنظیم
 • طول و عرض مناسبپ
 • تنظیم زاویه در صندلی
 • وجود پشت سری و گودی کمر
اهمیت صندلی های طبی

اهمیت استفاده از صندلی‌های طبی

ارتفاع صندلی

زمانیکه تصمیم به خرید صندلی اداری می گیرید باید به ویژگی های آن توجه زیادی داشته باشید تا بتوانید یک صندلی استاندارد و مناسب را خریداری کنید.

یکی از ویژگی هایی مهم در صندلی اداری ارگونومی ارتفاع آن می باشد.

توجه به ارتفاع این صندلی مسئله ای بسیار مهم و دارای اهمیت می باشد که نباید از آن غافل شوید. معمولا ارتفاع صندلی اداری از نوع ارگونومی تا ناحیه نشیمنگاه 46-54 سانتی متر است که به دلیل وجود جک اندازه آن متغیر میتواند باشد.

دسته های قابل تنظیم

یکی دیگر از ویژگی های مربوط به صندلی های ارگونومی اداری، دسته های به کار رفته در ساخت و طراحی آن ها می باشد که قابلیت تنظیم کردن را دارا می باشند.

دسته های این صندلی ها به گونه ای طراحی شده اند که شما در زمان استراحت خود می توانید دستان خود را روی دسته به گونه ای قرار دهید که نه خیلی دستان بالا باشد  نه خیلی پایین که احساس ناراحتی داشته باشید.

طول و عرض مناسب

اما، درباره طول و عرض مناسب صندلی اداری ارگونومی باید بگوییم که، باید به اندازه ای باشد که شما بتوانید به راحتی روی آن نشسته و هنگام نشستن نه خیلی عقب باشید که خیلی زانوهایتان به کفی صندلی بچسبد و نه آنقدر جلو باشید که وزن شما به سمت بیرون صندلی باشد.

تنظیم زاویه در صندلی اداری ارگونومی

تنظیم کردن زاویه یکی دیگر از ویژگی های مهم مربوط به صندلی اداری ارگونومی می باشد.

خیلی از دوستان هستند که در زمان استراحت روی صندلی دوست دارند پشتی صندلی را کمی به سمت عقب ببرند تا راحتر بتوانند استراحت کنند.

صندلی ادرای ارگونومی این قابلیت را دارد و به خاطر مکانیزیمی که در ساخت و طراحی آن رعایت شده است امکان تنظیم کردن زاویه را برای کاربران به وجود آورده است.

وجود پشت سری و گودی کمر

صندلی های ارگونومی اداری به گونه ای طراحی شده اند که در آن ها قسمتی وجود دارد که شما می توانید با قرار دادن سر خود روی آن دچار گردن درد نشوید و احساس خستگی نداشته باشید.

این تکیه گاه به صورتی طراحی شده که گودی کمر را نیز می تواند در بر بگیرد.

داشتن این ویژگی در صندلی های اداری از نوع ارگونومی بسیار مهم و دارای اهمیت می باشد زیرا باعث می شود که حالت ستون فقرات به خوبی حفظ شده و آسیبی به آن وارد نشود.

اهمیت استفاده و خرید صندلی ارگونومی

تا به اینجای کار متوجه شدید که صندلی ادرای ارگونومی چیست؟ چه ویژگی هایی دارد. حال می خواهیم برایتان از اهمیت استفاده و خرید این صندلی اداری بیشتر بگوییم.

به طور کلی می توان دلیل اصلی خرید و استفاده از این صندلی را حفظ سلامت جسمانی معرفی کرد.

استفاده طولانی مدت از صندلی های اداری نامناسب می تواند آسیب های جسمانی زیادی را برای کاربران به وجود آورد که گاها برخی از آن ها غیرقابل جبران می باشند.

به همین خاطر است که استفاده و خرید یک صندلی اداری ارگونومی اهمیت زیادی دارد و همچنین باعث افزایش بازدهی افراد در زمان هایی می شود که از این صندلی استفاده می کنند.

استفاده از این صندلی باعث می شود تا شما کمتر احساس خستگی داشته باشید.

 خرید صندلی ارگونومی

اهمیت استفاده و خرید صندلی ارگونومی

در نهایت اینکه

با مطالبی که امروز و در این مقاله به آن ها اشاره کرده ایم، امید است که به میزان اهمیت خرید و استفاده از صندلی اداری ارگونومی پی برده باشید و راحتر بتوانید با توجه به ویژگی های معرفی شده این صندلی برای خرید آن تصمیم گیری کنید.

برای کسب اطلاعات و راهنمایی های بیشتر نیز می توانید با مشاوران ما از طریق سایت goldsit.ir در ارتباط باشید.

سوالات مربوط به صندلی اداری ارگونومی

 1. چرا صندلی ارگونومی بهتر از صندلی های معمولی است؟
  صندلی های ارگونومی دارای یک تکیه گاه هستند که از انحنای طبیعی ستون فقرات شما پشتیبانی می کند. برخلاف صندلی‌های سنتی، صندلی‌های ارگونومی به اندازه‌ای بلند هستند که تمام پشت را پشتیبانی کنند.
 2. ارتفاع صحیح صندلی باید چگونه باشد؟
  ارتفاع صحیح صندلی زمانی است که هر دو پای شما (با کفش) روی زمین صاف باشد و زانوهای شما کمی پایین تر از سطح باسن شما باشد.
 3. مهمترين مشخصه يك صندلي مناسب در محيط كار چيست؟
  باعث خستگي اپراتور نشود ، ارتفاع قابل تنظيم داشته باشد و حالت انحناني قوس كمر را حفظ نمايد.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *