مقالات مبلمان و صندلی اداری
راهنمای انتخاب صندلی اداری مناسب برای کارمندان

راهنمای انتخاب صندلی اداری مناسب برای کارمندان

در یک اداره کارمندان بیشترین زمان از روز کاری در حالت نشسته هستند. به طور معمول فعالیت های کاری آنها و پاسخگویی به مشتریان در حالت نشسته انجام می گیرد. بنابراین استحکام و دوام صندلی اهمیت بالایی دارد از طرفی صندلی باید خوش دست و راحت باشد.در یک مبلمان اداری، صندلی یکی از اصلی ترین مواردی است که در زمان انتخاب و خرید آن باید توجه ویژه ای به آن شود.

صندلی های اداری انواع متنوعی دارند که مدل، طراحی، جنس و متریال به کار رفته در هر کدام با دیگری متفاوت است. در این بین صندلی پارچه ای و چرم از رایج ترین صندلی هایی هستند که در فضای کاری اداره مورد استفاده قرار می گیرند. البته در زمان انتخاب صندلی اداری مناسب برای کارمندان باید به برخی از موارد توجه داشت که در ادامه این موارد را بیان خواهیم کرد.

اهمیت انتخاب صندلی اداری مناسب برای کارمندان

به طور مسلم کارمندان با ساعت ها نشستن بر روی صندلی خسته خواهند شد. ساعت های نشستن بر روی صندلی موجب می شود تا کارمندان در برخی از اندام های بدن خود از جمله گردن، کمر، پا و … احساس ناراحتی کنند. با توجه به این امر انتخاب یک صندلی مناسب می تواند موجب راحتی بیشتر کارکنان شود و از طرفی مانع از چنین خطراتی می شود.

اهمیت انتخاب صندلی اداری مناسب برای کارمندان

اهمیت انتخاب صندلی اداری مناسب برای کارمندان

انتخاب درست صندلی اداری نیز مانع از فشار آوردن زیاد بر روی چشم ها می شود این بدین معنی است که اگر صندلی اداری سایز و ابعاد درستی داشته باشد برای دیدن صفحه مانیتور کامپیوتر نیاز نیست فشار زیادی به چشم ها وارد کنید.

انتخاب یک صندلی اداری مناسب برای کارمندان موجب راحتی کارکنان و از طرفی مهارت های ارتباطی بین کارکنان را افزایش می دهد. این امر منجر به ایجاد روحیه مثبت کاری در بین کارکنان می شود که در نهایت بهره وری کلی کار را نیز افزایش می دهد.

اگر چه زیبایی ظاهر صندلی اداری نیز در زیباسازی فضای اداره نیز اهمیت بالایی دارد اما کیفیت صندلی برای تامین حفظ سلامت و ایمنی بدن کارکنان نیز اهمیت بیشتری دارد.
صندلی های غیر استاندارد موجب دردهای زیادی از جمله کمر درد و پا درد و خستگی زودرس می شود. انتخاب صندلی اداری مناسب برای کارمندان با در نظر گرفتن همه این موارد آسایش و راحتی را برای کارکنان به همراه خواهد داشت.

معیارهای مهم در زمان انتخاب صندلی اداری مناسب

 • قابل تنظیم بودن:
  طبیعتا هر فردی سایز و ابعاد متفاوتی از دیگری دارد که باید براساس آن صندلی مناسبی را انتخاب کنید. بنابراین قابلیت تنظیم بودن صندلی این امکان را برای شما فراهم می کند که متناسب با سایز و ابعاد بدنتان صندلی مناسب را خریداری کنید.
  یکی از مهمترین تنظیماتی که در صندلی اداری باید انجام شود تنظیم پشتی کمر است که براساس حالت ستون فقرات و فیزیک بدن تنظیم می شود. البته برخی از صندلی های اداری بلندتر از سایز و ابعاد بدن طراحی شده اند که این امر برای محافظت از سر و گردن و رفع خستگی بسیار مناسب است.
  بنابراین اگر صندلی اداری قابلیت تنظیم دسته را داشته باشد می توان با توجه به ارتفاع میز آن را تنظیم کرد تا در زمان کار کردن شانه و کتف خسته نشود و در این نواحی احساس درد و ناراحتی نکنید.

 • جنس پارچه:
  برای نشستن طولانی مدت کارکنان تمهیدات ویژه ای در صندلی اداری طراحی شده است. در واقع با هدف تنفس در بافت ها و گردش هوا در ساخت صندلی های اداری از بهترین جنس پارچه استفاده می شود.
  در صورت با کیفیت بودن جنس پارچه صندلی، در زمان نشستن احساس راحتی می کنید و صدای جیر جیر از صندلی بلند نخواهد شد.
  در زمان انتخاب صندلی اداری مناسب برای کارمندان به این نکته دقت داشته باشید که پارچه آن قابل شستشو باشد و هیچ لکه ای به خود نگیرد.
  استفاده از پارچه های با رنگ تیره مناسب تر است تا صندلی دیرتر کثیف شود. بنابراین انتخاب صندلی اداری مناسب برای کارمندان مستلزم در نظر گرفتن مواردی همچون جنس پارچه و استفاده از پارچه باکیفیت می باشد.
 • عرض و عمق صندلی اداری:
  توجه کردن به عرض و عمق در انتخاب صندلی اداری مناسب نیز اهمیت بالایی دارد. در واقع باید عرض صندلی اداری مناسب برای فضای کار در حدود 43 الی 50 سانتی متر است. عمق صندلی نیز به معنی همان عقب صندلی تا جلوی آن است که باید طوری تنظیم شود که فاصله ران با پشت زانو و صندلی در حدود 5 الی 10 سانتی متر باشد.
  توجه داشتن به این موارد موجب می شود تا کارکنان با راحتی بیشتری به فعالیت کاری خود بپردازند و از طرفی تمرکز کارکنان نیز در محیط کار افزایش می یابد و این امر موجب فعالیت بیشتر کارکنان و بازدهی بالای کار می شود.

سخن پایانی

انتخاب صندلی اداری مناسب برای کارمندان را نباید دست کم گرفت. صندلی اداری یکی از مهمترین مواردی است که باید در زمان انتخاب مبلمان اداری به آن توجه بالایی داشته باشید. مشتریان، کارمندان و سایر شرکا در زمان ورود به دفتر کار شما اولین چیزی که چشمشمان را به خود خیره می کند چیدمان مبلمان اداری است. بنابراین انتخاب درست صندلی اداری نقش پر رنگی در توسعه کسب و کار شما دارد.

سوالات متداول درباره انتخاب صندلی اداری مناسب برای کارمندان

 1. صندلی اداری چیست؟
  صندلی اداری یکی از صندلی های راحت و مختص کارهای اداری است که بر جلوی میز قرار می گیرد تا کارکنان یک اداره بتوانند با خیال راحت به فعالیت خود بپردازند.
 2. صندلی اداری چرم بهتر است یا پارچه ای؟
  صندلی اداری چرم و پارچه ای هر کدام دارای ویزگی های مختص به خود هستند. در واقع با شناخت مزایا و معایب هر کدام می توانید برحسب سلیقه و دکوراسیون اداره، صندلی مورد نظر را انتخاب کنید.
 3. چگونه صندلی اداری مناسبی انتخاب کنیم؟
  توجه داشتن به ابعاد صندلی در زمان خرید اهمیت بالایی دارد. علاوه بر این نیز به قابلیت تنظیم صندلی، راحتی پرسنل، سبک‌بودن و طراحی و اصول صندلی نیز باید توجه کرد.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *