مقالات
صندلی اداری پنوماتیک چیست؟ و ویژگی های صندلی پنوماتیک

صندلی اداری پنوماتیک چیست؟ و ویژگی های صندلی پنوماتیک

صندلی پنوماتیک اداری چیست؟

به عبارتی به هر صندلی اداری که بتوان ارتفاع آن به کمک یک اهرم تنظیم کرد، پنوماتیک گفته می شود. ساختار ارگونومیک این قبیل صندلی ها و قابلیت تنظیم ارتفاع در این صندلی ها موجب شده تا در بسیاری از اداره ها از صندلی اداری پنوماتیک استفاده شود. در ساختار این صندلی ها یک پیستون گازی تعبیه شده که کار تنظیم ارتفاع را انجام می دهد.

ارتفاع این دست صندلی ها باید به سادگی تنظیم شود. به همین خاطر از بهترین مکانیزم ها و اهرم در ساخت آنها استفاده می شود. این صندلی ها قابلیت تنظیم ارتفاع در بازه ی بین ۴۰،۶ تا ۵۳،۳ سانتی متر از سطح زمین را دارا می باشند. تقریبا برای تمام افراد این صندلی ها قابل استفاده اند. طراحی این صندلی به گونه است که ران ها به صورت کاملا افقی قرار می گیرند و ساعد ها روی سطح میز کار یا دسته ها قرار می گیرند.

اجزای تشکیل دهنده صندلی پنوماتیک

اجزای تشکیل دهنده صندلی اداری پنوماتیک عبارتند از: تعدای چرخ (۳ – ۴) یک سیلندر گازی، دسته و… است. این صندلی مجهز به اهرام قابل تنظیم و پشتیبانی از پشتی صندلی نیز هست. درون سلیندر های گازی این صندلی ها به صورت فشرده شده ذخیره سازی می شوند و در کنار یک پوشش تلسکوپی تعبیه شده است.

خرید صندلی پنوماتیک اداری

اجزای سازنده صندلی پنوماتیک اداری

اهرم تنظیم کننده ارتفاع در صندلی اداری

در واقع باید گفت که صندلی اداری پنوماتیک بر محور یک سیلندر عمل می کند. این محفظه هوا در این سیلندر به پیستونی متصل شده است. زمانی که فرد نیروی فشار را به اهرم وارد می کند، پیستونی وارد سیلندر می شود. این کار با کم کردن حجم موجب بیشتر فشرده شدن هوا شده و در نتیجه این نیرو صندلی به سمت بالا حرکت می کند.

تنظیم ارتفاع در صندلی

تنظیم کردن ارتفاع در صندلی اداری

برعکس این حالت زمانی است می خواهیم صندلی به سمت پایین حرکت کند. زمانی که پیشتون بیشتر انتقال پیدا می کند هوا داخل آن محفظه منبسط می شود. این کار موجب حرکت صندلی به سمت پایین می شود.

پنوماتیک چیست؟

هرگاه بتوانیم به کمک هوایی که در اطرافمان وجود دارد، به طریقی آن را فشرده و ذخیره سازی کنیم به این کار پنوماتیک گفته می شود. از این هوای فشرده شده در راستای انجام کاری استفاده می شود. مثلا در صندلی اداری پنوماتیک از این خاصیت برای تنظیم ارتفاع صندلی استفاده می کنیم.

اغلب صندلی های اداری که امروزه در بازار به فروش می رسند؛ افزون بر طراحی ارگونومیکی که دارند مجهز به سیستم پنوماتیک نیز می باشند. این نمونه ها به نسبت نمونه های قدیمی تر طراحی پیشرفته تری دارند که بیشتر از گذشته بر اساس ساختار بدن طراحی شده اند. حتی می توان گفت امروزه تمام صندلی های استاندارد مجهز به سیستم پنوماتیک و اهرم تنظیم ارتفاع هستند.

تنظیم ارتفاع در صندلی های اداری پنوماتیک

در بسیاری از صندلی های رایانه ای، وظیفه ای و ارگونومیک مجهز به ویژگی پنوماتیک است. تنظیم ارتفاع پشتی ها صندلی به کاربر این امکان را می دهد که متناسب با فرم گودی کمر صندلی را تنظیم کند. با این کار به خوبی فرم اس شکل پشتی صندلی از کمر فرد حمایت می کند.

تنظیم ارتفاع پشتی در صندلی اداری پنوماتیک از طریق چرخاندن دانش موجود در بخش ساقه یا قاب پشتی انجام می شود. پس از شل شدن این دستگیره ها، پشتی بلند می شود. از همین طریق پشتی صندلی به سمت عقب نیز برگرداننده می شود. بعد از آن صندلی در یک دنده قرار می گیرد و در همان موقعیت نگه داشته می شود.

صندلی اداری پنوماتیک

نمونه صندلی اداری پنوماتیک فروشگاه گلدسیت

تنظیم ارتفاع عقب در صندلی های جدید به کمک راحت انجام می شود. این مدل که توانسته محبوبیت ویژه ای در بین مشتری ها برخوردار شود. در این مدل دیگر دستگیره از بین رفته و بالا و پایین رفتن صندلی به پایین آوردن صندلی به سطح مطلوب و تنظیم و کنترل آن شود. در این مدل تنظیم دسته به کمک چرخ دستی انجام می شود.

سخن پایانی

صندلی اداری پنوماتیک در واقع به صندلی هایی گفته می شود که قابلیت تنظیم ارتفاع دارند. بسیاری از انواع کارکردها مختلف صندلی های اداری در بازار به فروش می رسند که شما میتوانید بر حسب نیازتان نمونه مناسب را خریداری کنید. در فروشگاه گلدسیت با کیفیت ترین صندلی های اداری با یک قیمت مناسب به فروش می رسند.

سوالات متداول درباره صندلی اداری پنوماتیک

  1. یک صندلی پنوماتیک حتما ارگونومیک هم هست؟
    بله، یکی از ویژگی های صندلی های ارگونومیک مجهز بودن آنها به سیستم تنظیم ارتفاع یا همان پنوماتیک است.
  2. کاربرد جک در صندلی پنوماتیک چیست؟
    در صندلی اداری پنوماتیک یک جک قرار دارد که به کمک فشار وارد شده بر آن و حرکت پیستون در سیلندر ها گازی صندلی به سمت بالا یا پایین حرکت می کند.
  3. چرا باید صندلی اداری قابلیت تنظیم ارتفاع داشته باشد؟
    به این خاطر که صندلی باید متناسب با قد فرد تنظیم شود تا به زانو ها و کمر فرد فشار مضاعف وارد نشود و فرد دچار آسیب های آرتروزی نشود.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *