مقالات مبلمان و صندلی اداری
صندلی ارگونومیک چیست و چه اهمیتی دارد؟

صندلی ارگونومیک چیست و چه اهمیتی دارد؟

صندلی ارگونومیک

صندلی ارگونومیک چیست و چرا ارگونومیک بودن یک صندلی، از اهمیت بالایی برخوردار است ، در واقع صنعتی شدن و یکجا نشین بودن با گذشت زمان مشکلات فراوانی برای سلامتی نیروهای کاری که نیاز به یکجا نشینی برای انجام فعالیت های خود داشتند بوجود آورد. اهمیت استفاده از تجهیزاتی که به افزایش سلامتی بدن کمک می کند مورد توجه بسیاری از طراحان تجهیزات اداری قرار گرفت و به تولید صندلی ارگونومیک انجامید.

تولید صندلی ارگونومیک زمانی یک نیاز احساس شد که بسیاری از کارکنانی که طولانی مدت در یکجا و در طول سال های کاری خود می نشستند دچار مشکلات و آسیب های زیادی در ستون فقرات خود شدند.متخصصان بهداشت محیط و طراحان تجهیزات اداری با بررسی های متفاوت به این نتیجه رسیدند که با تغییر در بسیاری از لوازم اداری می توانند محیط کار را سالم و امن تری برای کارکنان فراهم کنند و بدین ترتیب بهره وری آنها را نیز بالا ببرند.

صندلی معاونتی مدل رولکس

خرید صندلی معاونتی کلاسیک

کار در یک دفتر به طور معمول مستلزم گذراندن زمان زیادی در حالت نشستن روی صندلی اداری است – موضعی که استرس را به ساختارهای ستون فقرات اضافه می کند. بنابراین ، برای جلوگیری از ایجاد مشکلات کمر و ستون فقرات ، داشتن صندلی اداری که ارگونومیک باشد ، از کمر پشتیبانی کند و وضعیت خوبی را برای بدن ایجاد کند ، مهم است. همیشه این نوع صندلی ها به تعداد زیادی، برای استفاده در دفتر کار وجود دارد. هیچ یک از صندلی های اداری لزوما بهترین نیستند، اما مواردی وجود دارد که که در انتخاب یک صندلی ارگونومیک خوب بسیار مهم است، برای درک بهتر موضوع با گلدسیت همراه باشید.

خرید صندلی ارگونومیک

صندلی ارگونومیک لوکس
صندلی ارگونومیک لوکس مدیریتی رویال

شناسه محصول: M 2090

صندلی لوکس رولکس

نمونه صندلی لوکس مدیریتی رولکس گلدسیت

صندلی ارگونومیک رویال کنفرانسی

شناسه محصول: VR 2090

ویژگی های خاص صندلی ارگونومیک

بهترین صندلی های اداری که نشستن روی آنها بسیار راحت و آرام بخش است. این صندلی ها با استفاده از دانش روز تولید شده اند و تمامی استاندارد ها را دارا می باشد. بهترین انتخاب برای کار های طولانی می تواند همین صندلی های ارگونومیک باشد. از آنجا که بدن انسان برای نشستن های طولانی ساخته نشده است، باید با استفاده از صندلی های ارگونومیک این شرایط را برای بدن خود فراهم کنیم.

 • محل نشستن یا نشیمنگاه صندلی

  این بخش از صندلی ارگونومیک در دو مدل سفت و نرم تولید می شود. در صندلی های اداری از نمونه سخت و سفت استفاده می شود تا حرکت عضلات پایین تنه را کم کند و به این شکل آسیب کمتری به ستون فقرات می رسد. در طراحی محل نشستن در صندلی ها یک اندازه استاندارد برای عمق محل نشستن در نظر می گیرند که بین 15 تا 20 سانتی متر می باشد.

  صندلی اداری مشکی

  قیمت صندلی اداری

 • ارتفاع صندلی

  در طراحی های امروزی با استفاده از دسته تنظیم در صندلی ها ارتفاع آن برای هر شخص قابل تنظیم است و این شرایط باعث می شود تا هر فرد با هر شرایط قدی بتواند بهترین استفاده را از صندلی خود انجام دهد.

 • بخش پشتی صندلی

  این بخش از صندلی ارگونومیک چون مستقیما با عضلات کمر در ارتباط است به شکلی طراحی می شود که بین 10 تا 30 درجه تغییر می کند تا بهترین حالت برای نشستن فرد در طول مدت کار فراهم شود.

 • پایه های صندلی

  برای راحتی حرکت در طراحی های پایه های صندلی از چرخ استفاده می شود.

 • عرض و عمق صندلی

  صندلی باید از عرض و عمق کافی برخوردار باشد تا بتواند از هر کاربر راحت پشتیبانی کند. معمولاً 17-20 اینچ عرض استاندارد صندلی است. عمق (از جلو تا پشت صندلی) باید به اندازه کافی باشد تا کمر کاربر با پشتی صندلی متناسب باشد به طوری که تقریباً بین 2 تا 4 اینچ بین پشت زانوها و صندلی فضا باقی بماند. شیب صندلی رو به جلو یا عقب نیز باید قابل تنظیم باشد.

 • جنس صندلی ارگونومیک

  جنس روکش صندلی و کفی صندلی اداری باید به اندازه کافی نرم باشد تا در مدت زمان طولانی راحت بتوانید روی آن بنشینید.

 • دسته

  دسته های صندلی استاندارد اداری باید قابل تنظیم باشد. آنها باید اجازه دهند که بازوهای کاربر راحت باشد و شانه ها شل شوند. آرنج و ساعد باید استراحت کنند و ساعد در هنگام تایپ نباید بازو را به عقب فشار دهد.

 • چرخ صندلی اداری ارگونومیک

  هر سبک صندلی ارگونومیک باید به راحتی بچرخد تا کاربر بتواند بدون فشار به مناطق مختلف میز کار خود برسد.

 • بخش پشتی صندلی

  زمانی که فرد روی صندلی می نشیند؛ باید بین لبه صندلی و پشت زانو به اندازه 2-3 انگشت فاصله باشد. اگر این فاصله وجود نداشته باشد؛ به زان بیش از اندازه فشار وارد می شود. اگر شما قد بلندی دارید، دقت داشته باشید که به سراغ خرید صندلی ارگونومیک بروید که عمق صندلی بلندتری داشته باشند.

 • پایه های صندلی

  شکل پایه های صندلی ارگونومیک به شکل ستاره می باشد که بتواند به راحتی وزن فرد را تحمل کند.

 • جنس صندلی

  برای ساخت کفی صندلی از اسفنج 30 کیلوگرمی با کیفیت استفاده می شود. صندلی های ارگونومیک با پارچه، مخمل، چرم مصنوعی و طبیعی و… روکش می شوند. برای انتخاب روکش صندلی ارگونومیک سبک طراحی دکوراسیون محیط اداری در نظر بگیرید. به عنوان مثال برای محیط های کاری که با ارباب و رجوع در ارتباط اند؛ مبلمان اداری چرم و کلاسیک مناسب می باشد.

 • دسته صندلی ارگونومیک

  دسته های صندلی را به گونه تنظیم کنید که زمانی که دست روی آن قرار می گیرد؛ با شانه ها زاویه 90 درجه با شانه ها بسازد. در این حالت فشار کمتری به بازوها وارد می شود.

 • چرخ صندلی

  وجود چرخ به شما این امکان را می دهد که به تمام بخش های میز دسترسی داشته باشید. جنس چرخ های صندلی اداری با هم متفاوت است و برخی از آنها برای استفاده روی فرش و برخی دیگر برای زمین سرامیکی و… مناسب است

چه نکاتی در تهیه صندلی ارگونومیک باید رعایت شود؟

در تهیه صندلی ارگونومیک موارد خاصی هست که باید مورد توجه قرار گیرد و بهترین کار اینست که از تولیدکنندگان این نمونه میز و صندلی اداری راهنمایی بخواهید.بخاطر اینکه آنها به صورت تخصصی با در نظر گرفتن تمام شرایط افرادی که قرار است از صندلی ها استفاده کنند اقدام به تولید آن نموده اند.

 • صندلی ارگونومیک را با توجه به شرایط مکان، شغل و بدن فردی که قرار است از آن استفاده کند خریداری کنید.
 • باید صندلی مورد استفاده ارتفاع، تکیه گاه و دسته قابل تنظیم داشته باشد.
 • جنس روکش صندلی از نمونه ای باشد که گردش هوا در آن جریان داشته باشد و مانع عرق کردن فرد در زمان استفاده طولانی مدت شود.
 • چرخ هایی که در پایه ها استفاده می شود بی صدا باشند و حرکت روان و راحتی داشته باشند.
 • تکیه گاه صندلی مناسب با شکل کمر و ستون فقرات ساخته شده باشد.
 • طراحی به شکلی انجام شده باشد که مانع گردش خون مناسب در زانو ها نشود.

استفاده از صندلی ارگونومیک برای مطالعه و گیمینگ

اگر می خواهید از صندلی ارگونومیک برای مصارف گیمینگ و مطالعه استفاده کنید باید بگوییم بهترین گزینه را انتخاب کرده اید. همانطور که گفته شد صندلی ارگونومیک با دارا بودن تمامی استاندارد هایی که محافظ گردن و بدن شما هستند می تواند آرامش و راحتی شما را هنگام بازی و مطالعه تضمین کند. 

می توانید با خیال راحت از کیفیت بالای محصولات شرکت گلدسیت آنها را خریداری کنید تا در کمترین زمان ممکن به محل مورد نظر شما به صورت رایگان ارسال شود. صندلی ارگونومیک محافظ گردن و ستون فقرات شما در نشستن های طولانی می باشد. 

هنگام مطالعه اگر دسته های صندلی قابلیت تنظیم نداشته باشند و در جایگاه خوبی نباشند مجبور هستید گردن خود را برای بهتر دیدن خم کنید و این کار وزن بیشتری روی گردن شما وارد می کند. این مشکل به وسیله صندلی ارگونومیک رفع شده است. دسته های قابل تنظیم به راحتی می تواند شما را برای یک نبرد طولانی و مطالعه کتاب های زیاد راحت کند.

چگونه می توان یک صندلی ارگونومیک را تشخیص داد؟

از آنجا که صندلی ارگونومیک با استفاده از دانش روز طراحی می شود و بسیاری از استاندارد ها را در خود داد می تواند جلوی بسیاری از ناراحتی های ناشی از نشستن های طولانی را بگیرد. این صندلی به منظور کمترین آسیب ناشی از نشستن های طولانی مدت طراحی شده است تا استفاده کنندگان آن هیچ مشکلی نداشته باشند. بسیاری از افراد به دلیل کمردرد های شدید روی به صندلی های ارگونومیک می آورد که انتخاب بسیار درستی هم می باشد. صندلی های ارگونومیک به مرور زمان قوز کمر شما را اصلاح می کنند و جلوی درد را می گیرند.

وقتی روی صندلی ارگونومیک می نشینید کمر شما به بهترین حالت S در می آید و کمترین فشار ممکن وارد می شود. این کار به مرور زمان روی حالت راه رفتن شما هم تاثیر می گذارد. صندلی های ارگونومیک کفی بسیار نرمی دارند و پشتی آنها معمولا جوری طراحی شده که جلوی عرق کردن را می گیرد. این صندلی ها امکان تنظیم ارتفاع دارند و به راحتی می توانند با میز شما تنظیم شوند. دستان شما برای این که در راحت ترین حالت باید با میز زاویه ای بیشتر از قائم تشکیل دهند به همین جهت تنظیم ارتفاع صندلی اهمیت زیادی دارد.

صندلی ارگونومیک بهتر است یا طبی؟

صندلی های ارگونومیک و طبی هر دو برای کمر درد و درد مفاصل مناسب هستند ولی صندلی های طبی به صورت تخصصی برای این کار طراحی شده اند. استفاده از صندلی های طبی می تواند به شما کمک کند تا درد های ناحیه کمر مثل دیسک و آرتروز را درمان کنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که هنگام نشستن روی این صندلی قسمت انتهای کمر شما به طور کامل به پشت صندلی بچسبد. نشستن صحیح روی صندلی های ارگونومیک و طبی بسیار مهم است.

صندلی های ارگونومیک از کمر شما محافظت می کند و کمک می کند تا به راحتی به کار های خود بپردازید. در صورتی که می خواهید از صندلی های طبی در محل کار استفاده کنید مانعی وجود ندارد. صندلی های طبی حس راحتی بیشتری نسبت به نمونه های ارگونومیک دارند از این رو بهتر است برای افرادی که دچار کمر درد هستن از مدل های طبی استفاده شود. فوم استفاده شده در صندلی های طبی کیفیت بالاتری دارد و به همین دلیل قیمت آن هم به مراتب بالا تر است.

به طور کلی نمی توان گفت صندلی ارگونومیک بهتر است یا طبی، باید متناسب با نیاز خودتان مدل دلخواهتان را سفارش دهید. در فروشگاه گلدسیت می توانید جدید ترین مدل های صندلی ارگونومیک و طبی را مشاهده کنید و به بدن خود آرامش و راحتی را در هنگام نشستن هدیه دهید. گلدسیت ارائه دهنده انواع مدل های صندلی با گارانتی شرکتی و اصلی می باشد. می توانید مدل های دلخواه خود را از طریق سایت ثبت سفارش کنید.

چرا باید صندلی ارگونومیک تهیه کنیم؟

همانطور که در بالا گفتیم اگر به بدن و آینده خود اهمیت می دهید بهتر است از صندلی هایی استفاده کنید که در طولانی مدت بدن شما را دچار آسیب نکند. این صندلی ها با طراحی خاصی که دارند می توانند بسیاری از مشکلات را حل کنند. استفاده از صندلی های اداری امروزه بسیار رواج پیدا کرده و کمتر کسی پیدا می شود که روزانه کار خود را با این صندلی ها انجام ندهد. قطعا لازم است که شما هم از این صندلی ها برای محل کار خود تهیه کنید تا بیشترین استفاده را از آن داشته باشید. صندلی های ارگونومیک با استفاده از دانش روز تولید می شوند و جدید ترین استاندارد ها برای محافظت از بدن شما در آنها به کار می رود.

سخن پایانی

بهترین صندلی های ارگونومیک که در بازار ایران می بینید تولید داخل هستند. باید به این نکته توجه داشته باشید که صندلی های ارگونومیک بدون شک کیفیت بسیار بالا تری نسبت به صندلی های معمولی دارند. صندلی هایی که می خواهید خریداری کنید را به دقت بررسی کنید تا در صورت وجود مشکل در محل خرید آنها را تعویض کنید. یکی از ویژگی های فروشگاه های اینترنتی مانند گلدسیت این است که صندلی شما پیش از ارسال به طور کامل چک می شود و در صورت وجود هرگونه مشکل با نمونه سالم تعویض می گردد.

سوالات متداول درباره خرید صندلی اداری ارگونومیک

 1. خرید صندلی اداری ارگونومیک چه مزیتی نسبت به سایر محصولات دارد؟
  صندلی های ارگونومیک بازده کاری شما را تا چندین برابر افزایش یابد. به علاوه اینکه از احتمال ابتلا به بیماری ارتوپدی نظیر کمر درد را، کاهش می دهند.
 2. هدف از ساخت صندلی های ارگونومیک چیست؟
  علم مهندسی ارگونومیک با هدف ساخت وسایل متناسب با فیزیک بدن فعالیت می کند. صندلی هایی که بر اساس این علم ساخته می شوند کمترین فشار را به ستون مهره و فقرات انسان وارد می کنند.
 3. پهنای صندلی اداری استاندارد باید چقدر باشد؟
  تکیه گاه صندلی باید از 30 تا 48 سانتی متر پهنا داشته باشند. به علاوه اینکه باید تکیه گاه صندلی از قسمت نشیمن جدا باشد. این جدا شدگی باعث می شود که وقتی که تکیه می دهید نشمین صندلی با یک نسبت کمتری تغییر سایز بدهد.
 4. جنس فوم صندلی های ارگونومیک از چی ساخته شده است؟
  این صندلی ها از فوم سرد و یا اسفنج 30 کیلویی با قابلیت ارتجاعی ساخته می شوند.
5/5 - (3 امتیاز)

17 پاسخ به “صندلی ارگونومیک چیست و چه اهمیتی دارد؟”

 1. ایلیا گفت:

  ویژگی های بهترین صندلی ارگونومیک چیست؟

  • mohamadreza moradi گفت:

   بطور کلی یک صندلی ارگونومیک با کیفیت باید تمامی اجزایش قابل تنظیم باشد و نشمین آن به گونه ای باشد که پس از ساعت ها نشستن احساس خستگی نکنید.

 2. ایلیا گفت:

  صندلی ارگونومیک چیست و چه اهمیتی دارد؟

  • mohamadreza moradi گفت:

   صندلی ارگونومیک به صندلی گفته می شود که بهترین مواد اولیه ساخته شده و در ساخته آن اصول ارگونومیک به گونه ای در نظر گرفته شده که شما پس از ساعت ها نشستن بر روی صندلی ارگونومیک احساس خستگی نمی کنید.

 3. هاشمی گفت:

  سلام…ببخشید می خواستم یه صندلی ارگونومیک بخرم ولی در مورد قیمت این صندلی ها اصلا اطلاعاتی ندارم…میشه منو راهنمایی کنید؟

  • mohamadreza moradi گفت:

   صندلی ارگونومیک یکی از بهترین انواع صندلی اداری است که شما با خرید آن از مشکلاتی مانند کمردرد در امان می مانید. برای مشاهده قیمت صندلی ارگونومیک به فروشگاه گلدسیت مراجعه کنید و یا با شماره ۰۲۱۸۸۰۶۴۰۲۵ تماس بگیرید.

 4. محمدی گفت:

  ارتفاع دسته های صندلی کارشناسی رو میشه تنظیم کرد که به میز برخورد نکنه؟

  • mohamadreza moradi گفت:

   بله شما می توانید با دسته هایی که در زیر صندلی تعبیه شده به سادگی دسته صندلی را تنظیم کنید

 5. سبحان گفت:

  پایه های صندلی اداری یا صندلی کارشناسی باید چند پر باشد؟

  • mohamadreza moradi گفت:

   بهتر است پایه های صندلی کارشناسی یا انواع صندلی اداری 5 پر باشد تا تعادل صندلی به خوبی حفظ شود

 6. رها گفت:

  صندلی های ارگونومیک چه ویژگی هایی دارد ؟

  • mohamadreza moradi گفت:

   یک صندلی ارگونومیک باید تمامی اجزایش قابل تنظیم باشند و پشتی صندلی باید به گونه ای باشد که انحنای کمر را بپوشاند.

 7. نيوشا گفت:

  در انتخاب مبلمان اداری باید به چه نکاتی توجه داشت؟

  • mohamadreza moradi گفت:

   در ابتدا باید نیاز خود را در نظر بگیرید و ببینید برای فضای خانه شما ست چند نفره مبلمان مناسب است سپس اقدام به خرید مبلمان اداری از فروشگاه های معتبر کنید

 8. فرزین گفت:

  صندلی ارگونومیک همان صندلی طبی است؟

  • mohamadreza moradi گفت:

   بله صندلی ارگونومیک همان صندلی طبی است که مناسب ترین صندلی برای افرادی است که از کمر درد رنج می برند

 9. mohamadreza moradi گفت:

  بله صندلی ارگونومیک های گلدسیت به نحوه ای تنظیم شده اند که می توان آنها را می توان آنها را متناسب با فیزیک بدن تنظیم کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *