مقالات
صندلی استاندارد چگونه باید باشد؟

صندلی استاندارد چگونه باید باشد؟

صندلی استاندارد باید از چه خصوصیاتی برخوردار باشد و چرا خرید یک صندلی اداری مناسب و زیبا از اهمیت بالایی برخوردار است؟ امروزه می­توان گفت تمام افراد جامعه در طول روز حتماً سر و کارشان با صندلی­ها می­افتد؛ در محل کار، هنگام خوردن وعده­های غذایی یا هنگام کار با کامپیوتر در منزل. به این ترتیب اهمیت انتخاب یک صندلی استاندارد برای خرید، بسیار روشن و واضح به نظر می­رسد. فرض کنید برای ملاقات با پزشک به مطب یا بیمارستان رفته­اید. در اتاق انتظار احتمالاً باید مدت زیادی را روی صندلی بنشینید. اگر دانشجو یا دانش آموز هستید، ساعات زیادی را در محل تحصیل خود، مهمان صندلی­ها می­باشید. برای انجام کار اداری در ادارات، نشستن در پارک، گذراندن اوقات فراغت در مراکز بازی­های رایانه­ای و …، شما همه جا با صندلی­ها سر و کار دارید، حتی اگر به اصطلاح کارمند یکجا نشین نباشید.

مشخصات صندلی استاندارد در سال ۲۰۲۰

البته که اهمیت استاندارد بودن صندلی برای افرادی که در ادارات مشغول به کار هستند و حداقل ۸ ساعت در روز روی صندلی کارمندی می­نشینند، بسیار بیشتر است. به همین دلیل در این مقاله تلاش کرده ایم، ویژگی­ های یک صندلی استاندارد را، با ذکر دلیل و برهان علمی، برای شما معرفی کنیم. فراموش نکنید، استفاده از صندلی ارگونومیک و استاندارد حین کار، به شما کمک می­کند از سلامتی بدن خود بخصوص در ناحیه ستون فقرات، محافظت کنید. همراه ما باشید.

تأثیر صندلی  بر وضعیت جسمانی

با یک سرچ ساده در گوگل ده­ها مقاله درباره روش صحیح نشستن روی صندلی یا ورزش­ها و حرکات ساده برای سلامتی ستون فقرات حین کار کردن روی صندلی، پیدا می­شود. اما اگر صندلی، استاندارد نباشد، حتی با رعایت تمام اصول صحیحی نشستن و انجام حرکات ورزشی، احتمالاً بعد از گذشت زمان، به مشکل بر خواهید خورد. اگر فاصله پاهای شما تا زمین استاندارد نباشد، اگر سطح پشتی صندلی ابعاد و حالات متناسبی نداشته باشد و حتی اگر جنس رویه صندلی مناسب نباشد، یعنی صندلی استانداردی را برای نشستن انتخاب نکرده­اید و باعث می­شود با نشستن­های طولانی، دچار خستگی بدنی و به دنبال آن درد در ناحیه کمر، زانو و گردن شوید. بنابراین اگر می­خواهید با نشستن روی صندلی در دراز مدت یا کوتاه مدت دچار عوارض جسمانی جدی نشوید، حتماً در هنگام خرید و البته استفاده از صندلی به ارگونومیک بودن و استاندارد بودن آن توجه کنید.

برای انتخاب صندلی اداری استاندارد باید عوامل مختلفی را در نظر داشته باشید که در ادامه به آن­ها می­پردازیم.

ارتفاع مناسب برای محل نشیمن یک صندلی استاندارد اداری و غیراداری

ارتفاع مناسب صندلی استاندارد

ارتفاع مناسب صندلی استاندارد

ارتفاع مناسب صندلی استاندارد

یکی از عوامل مهم که برای تشخیص استاندارد بودن صندلی، باید مورد توجه قرار گیرد، ارتفاع قسمت نشیمن صندلی نسبت به سطح زمین است. از لحاظ علمی اگر می­خواهید هنگام نشستن دچار درد و ناراحتی در قسمت­های مختلف بدن نشوید، باید فاصله نشیمن تا زمین به نحوی تنظیم شود، که کف پای شما کاملاً روی زمین قرار داشته باشد، در حالی که زانوی شما با زمین زاویه حدوداً ۹۰ درجه تشکیل دهد. به این ترتیب ارتفاع مناسب برای صندلی استاندارد ، ارتفاع پشت زانو تا سطح زمین (با احتساب کف کفش) در نظر گرفته می­شود.

  • اگر این ارتفاع زیاد از حد باشد، قسمت بافت نرم پشت ران فشار زیادی را متحمل می­شود و می­تواند آسیب زننده باشد.
  • اگر این ارتفاع کمتر از میزان مناسب برای یک صندلی استاندارد باشد، فشار زیادی روی استخوان­های لگن احساس خواهد شد که به آن­ها صدمه وارد خواهد کرد.

به طور کلی می­توان گفت در بهترین حالت این ارتفاع بهتر است بین ۴۰٫۶ تا ۵۳٫۳ سانتی­متر در نظر گرفته شود. لازم به ذکر است که مناسب بودن ارتفاع نشیمن صندلی تا زمین باعث می­شود گردش خون به خوبی در بدن انجام شده و خصوصاً اندام­های پایینی بدن در حالت راحت­تری قرار بگیرند.

 

عمق نشیمن صندلی استاندارد گلدسیت

به جز ارتفاع، عمق کف صندلی نیز به عنوان معیاری برای استاندارد بودن آن مورد اهمیت دارد. این اندازه معادل است با فاصله افقی باسن تا پشت زانو­ها. اگر این فاصله در حد متناسب خود باشد، ران­ها و به دنبال آن کمر در بهترین وضعیت قرار می­گیرند. برای محاسبه این عمق باید حدود ۴ میلی­متر برای فاصله میان صندلی و پشت زانو در نظر گرفت تا عروق پشت زانو دچار فشردگی نشوند.

آیا عرض صندلی نیز مهم است؟

تمام ویژگی­های صندلی در استاندارد بودن آن نقش دارند. عرض نشیمن صندلی نیز باید سایز مناسبی داشته باشد تا فرد استفاده کننده بتواند به راحتی روی آن نشسته و برخیزد. به این ترتیب لازم است اندازه عرض کف صندلی استاندارد ، کمی بیشتر از عرض باسن باشد تا فرد بتواند حین نشستن، وزن خود را به صورت متعادل روی صندلی پخش کند. این میزان بر اساس استاندارد­ها باید حداقل ۴۸٫۸ سانتی­متر در نظر گرفته شود.

سطح پشت یک صندلی استاندارد باید چگونه باشد؟

سطح پشتی صندلی که تکیه­ گاه کمر به حساب می­آید باید به نحوی طراحی شده باشد که بتواند در حالات گوناگون به خوبی ستون فقرات و کمر را پشتیبانی کند. بدین ترتیب اندازه ارتفاع پشت صندلی و عرض آن، هر دو در خرید صندلی مدیریتی مناسب اهمیت دارند. اگر پشت صندلی، حالت اصولی داشته باشد، انحنای ستون فقرات در جای درست خود قرار می­گیرد و در نتیجه از بسیاری از کمر درد­های حاصل از نشستن­های طولانی مدت، جلوگیری به عمل می­آید.

پشتی صندلی طبی چگونه باید باشد؟

انتخاب سایز مناسب برای پشت صندلی استاندارد باید با در نظر گرفتن کاربرد صندلی صورت گیرد. برای مثال وقتی استفاده از صندلی به نحوی است که فرد بیشتر حالت تکیه به آن دارد، خوب است ارتفاع پشت صندلی بلندتر باشد تا قسمت بالایی کمر به خوبی در صندلی جای بگیرد. علاوه بر این باریک بودن عرض پشت صندلی به فرد برای حرکت­های غیر محدود، آزادی عمل می­دهد اما از طرفی حالت مناسب و راحتی را برای بالای کمر ایجاد نمی­کند. بالعکس، اگر پشتی صندلی عریض باشد، قسمت فوقانی کمر احساس راحت­تری خواهد داشت اما فرد در حرکت و جنبش، محدود می­شود.

به نظر می­رسد به جای پیشنهاد یک عدد خاص به عنوان ارتفاع یا عرض پشت صندلی، بهتر است با توجه به کاربرد و نوع استفاده، پشتی صندلی را مورد بررسی قرار دهید و یک صندلی طبی که بهترین موقعیت را برای بدن شما فراهم می­کند، انتخاب نمایید.

 

انحنای پشتی صندلی اداری استاندارد

انحنای پشتی صندلی اداری استاندارد

انحنای پشتی صندلی اداری استاندارد

همانطور که پیش­تر به آن اشاره شد، یک صندلی استاندارد باید به خوبی از انحنای ستون فقرات پشتیبانی کند. اما مسئله به این سادگی حل نمی­شود زیرا حالت ستون فقرات در سنین مختلف و افرادی با شاخص­های توده بدنی مختلف، تفاوت دارد. مهم­تر از این عوامل، جنسیت فرد استفاده كننده است که می­تواند در انتخاب بهترین حالت انحنا برای پشتی صندلی مؤثر باشد. به طور کلی گفته می­شود، انحنای پایین ستون فقرات در خانم­ها بیشتر از آقایان است و یک صندلی استاندارد برای خانم­ها، عموماً باید برجستگی بیشتری روی پشتی خود داشته باشد. علاوه بر این، انحنا در قسمت پایینی کمر با افزایش سن نیز بیشتر می­شود. همچنین طبق تحقیقات انجام شده، افراد با BMI بالاتر، نیاز به انحنای بلندتری در پستی صندلی خود دارند که این مسئله می­تواند به دلیل وجود بافت نرم بیشتر در قسمت باسن و ران­ها باشد که باعث میشود ارتفاع پشت شخص در حالت نشسته بیشتر شود.

بیشتر بخوانید:   میز و صندلی اداری

 

زاویه­ بین نشیمن و پشتی صندلی را بررسی نمایید

بهترین حالت نشستن زمانی است که زاویه بین تنه شما و ران­هایتان کمتر از ۹۰ درجه نباشد. کمتر بودن این زاویه باعث می­شود بار و وزن روی ساختمان ستون فقرات، عضلات کمر و همچنین فشار روی ران­ها بیشتر شود. بنابراین، هنگام انتخاب یک صندلی استاندارد برای محل کار یا زندگی خود به این نکته توجه داشته باشید که زاویه بین پشت و نشیمن صندلی باید به گونه­ای باشد که فشار زیادی را به ستون فقرات شما تحمیل نکند، زیرا در این صورت بعد از مدتی احتمالاً دچار آسیب ستون فقرات خواهید شد.

 

دسته ی یک صندلی خوب، باید چه ویژگی­هایی داشته باشد؟

هنگامی که قرار است یک صندلی ارگونومیک را انتخاب کنید از هیچ جزئیاتی نباید غافل باشید. حتی دسته صندلی نیز می­تواند در استاندارد بودن آن تأثیر داشته باشد.

دسته­ های صندلی دو وظیفه بسیار مهم بر عهده دارند:

  • دسته­ ها از ماهیچه­ ها و عضلات بالاتنه شما پشتیبانی می­کنند، مانند عضلات گردن و شانه­ ها.
  • دسته­ های صندلی ارگونومیک، یک مکانیسم هوشمندانه برای راهنمایی و کمک به فرد جهت نشستن و بلند شدن ایمن و صحیح از روی صندلی هستند. گاهی فرد استفاده کننده به دلیل داشتن مشکلات مفصلی، اضافه وزن یا ضعف در پاها، برای نشستن روی صندلی یا بلند شدن از آن با دشواری­ هایی روبرو است. در چنین مواقعی دسته­ ها یک عامل کمک کننده حیاتی به شمار می­آیند.

ارتفاع دسته صندلی باید به گونه­ ای باشد که هنگام نشستن، آرنج­ها بدون هیچ فشاری و به راحتی روی آن قرار بگیرند. اگر روی صندلی نشستید و برای قرار دادن آرنج­ها روی دسته ­ها، مجبور به بالا بردن شانه­های خود شدید، یعنی دسته این صندلی مناسب شما نیست و در نتیجه این صندلی، یک صندلی استاندارد برای شما محسوب نمی­شود.

طول دسته نیز باید به شکلی طراحی شده باشد که ساق دست را به راحتی روی خود جای دهد اما انقدر بلند نباشد که به شما اجازه نزدیک شدن به سطح کار را ندهد. در این صورت در انجام کارها احساس محدود بودن خواهید کرد.

 

فاصله دسته­ های صندلی

به فاصله بین دسته­ها نیز دقت کنید. این فاصله باید به نحوی در نظر گرفته شود که هنگام نشستن و بلند شدن از روی صندلی برای لگن و باسن محدودیتی ایجاد نکند و شما بتوانید به راحتی روی صندلی جابجا شوید. البته زیاد بودن این فاصله نیز می­تواند مشکل­ ساز باشد زیرا در آن صورت برای این که آرنج­ها به خوبی روی دسته­ها قرار بگیرند و استراحت داشته باشند، در قسمت شانه­هایتان احساس راحتی نخواهید داشت. اگر ساختار بدنی شما به گونه­ای است که عرض لگن با عرض شانه­هایتان همخوانی ندارد، می­توانید از صندلی­هایی استفاده کنید که فاصله میان دسته­هایشان قابل تنظیم است. به این ترتیب هم در نشستن و برخاستن مشکلی نخواهید داشت و هم شانه­ها و بازوهای شما در وضعیت صحیحی قرار می­گیرند.

در واقع یک صندلی استاندارد ، صندلی­ است که برای شما استاندارد باشد. پس هنگام خرید، به ویژگی­های شخصی خود نیز دقت داشته باشد.

 

جنس پشتی صندلی استاندارد

جنس پشتی صندلی استاندارد

آیا جنس پشتی و نشیمن صندلی نیز اهمیت دارد؟

هنگامی که قرار است برای ساعت­های متمادی روی صندلی بنشینید، جنس کف و پشتی صندلی از اهمیت ویژه­تری برخوردار می­شود. بدون شک صندلی­هایی که رویه­های نسبتاً نرم و راحت دارند نسبت به صندلی­های چوبی برای نشستن بسیار مناسب­تر هستند. حتی جنس پارچه نیز می­تواند در انتخاب یک صندلی استاندارد مهم باشد. زیرا وقتی طولانی مدت روی صندلی نشسته اید قطعاً دوست ندارید قسمت پشتی شما به راحتی عرق کند و احساس ناخوشایندی به شما دست بدهد.

چرخ­ها به شما آزادی عمل می­دهند

کمترین حسن چرخ­دار بودن یک صندلی این است که مجبور نیستید برای یک جابجایی کوتاه بارها از روی صندلی بلند شده و دوباره بنشینید. وجود چرخ اجازه می­دهد به راحتی در فضای محدود پیرامون خود حرکت کنید. البته خوب است دقت داشته باشید که چرخ­های صندلی نباید باعث شوند برای ساعات طولانی روی صندلی بمانید بدون این که کمی از جا بلند شده و به ستون فقرات و در کل بدن خود استراحت دهید.

انتخاب صندلی مناسب تنها راه محافظت از سلامتی نیست

 

صحیح نشستن روی صندلی استاندارد

صحیح نشستن روی صندلی استاندارد

در انتها باید به این نکته توجه کرد که انتخاب صندلی تمام کار نیست. اگر روزانه زمان زیادی را روی صندلی می­گذرانید، نباید از وضعیت جسمانی خود غافل شوید. ممکن است در ابتدا مشکل چندانی نداشته باشید اما بعد از تنها چند ماه، دردهای کمر، زانو یا گردن یکی یکی به سراغ شما بیایند. درست است که انتخاب یک صندلی استاندارد اولین قدم است اما تنها قدم نیست. می­توانید با یک پزشک مشورت کنید و حرکت­های ساده و سریعی را برای استراحت دادن به بدن خود در حین ساعات طولانی کار بیاموزید. حتماً بین کار، از جا برخیزید و کمی قدم بزنید. علاوه بر این توجه داشته باشید که یک صندلی هر چقدر هم اصولی طراحی شده باشد، نمی­تواند شما را صد در صد مجبور کند تا صحیح بنشینید. پس لازم است نشستن صحیح روی صندلی را نیز بیاموزید.

گلدسیت در اولین قدم همراه شماست تا بتوانید مطابق با معیارهای اصولی و به روز دنیا، بهترین و مناسب­ترین صندلی را انتخاب کنید. کارشناسان ما آماده هستند تا به شما کمک کنند یک صندلی استاندارد خریداری کنید، “یک صندلی، ایده­آل شما” که بتوانید ساعات زیادی را روی آن، بدون ناراحتی به کارهای خود رسیدگی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *