مقالات مبلمان و صندلی اداری
طرز صحیح نشستن روی صندلی برای دیسک کمر

طرز صحیح نشستن روی صندلی برای دیسک کمر

نحوه صحیح نشستن روی صندلی چگونه است؟

برای این که بفهمیم طرز صحیح نشستن روی صندلی برای دیسک کمر چگونه است باید بدن را در حالتی قرار دهیم که کمترین فشار ممکن را به کمر ما وارد کند. استفاده از صندلی اداری هایی که برای دیسک کمر طراحی شده اند می تواند بسیار به تسکین درد کمک کنند و از بدتر شدن آن نیز جلوگیری کنند. بهترین راه برای افرادی که از دیسک کمر رنج می برند استفاده از صندلی های طبی است. این مدل صندلی ها به گونه ای طراحی شده اند که کمترین فشار ممکن را به کمر شما وارد کنند.

طرز صحیح نشستن روی صندلی کامپیوتر

نشستن صحیح روی صندلی کامپیوتر

در محل کار برای افرادی که دچار کمر درد هستند توصیه می شود به محض این که احساس درد کردند مدتی را به قدم زدن مشغول شوند تا این درد تسکین پیدا کند. در صورتی که طرز صحیح نشستن روی صندلی برای دیسک کمر را نمی دانید بهتر است این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

افرادی که دیسک کمر دارند باید چگونه روی صندلی بنشینند؟

افرادی که دچار مشکل کمر درد هستند باید طرز صحیح نشستن روی صندلی برای دیسک کمر را بدانند، ایستادن های طولانی مدت هم ممکن است برای آنها خطر آفرین باشد و احساس درد در ناحیه کمر کنند. بسیاری از فعالیت های روزانه می تواند این مشکل را شدید تر کند مثل، پخت و پز، انتظار های طولانی، شست و شو و… فرد را به ایستادن های طولانی وادار می کند.
برای این که در این حالت کمترین فشار روی کمر شما باید بهتر است یک پای خود را بالا تر از پای دیگر قرار دهید تا گودی کمر پر شود و اینگونه کمترین فشار به عضلات کمر شما وارد شود.

ما در طول روز مدت زمان زیادی را به نشستن مشغولیم. بدن ما برای این نشستن های طولانی طراحی نشده و این مورد باعث فشار به عضلات و دیسک کمر می شود. در طولانی مدت و نشستن های طولانی آسیب های جدی ممکن است به بدن فرد وارد شود. محققان دریافته اند که ستون فقرات مرد ها برای نشستن طراحی نشده است و در طولانی مدت آسیب های جدی می بیند اما در جامعه امروزی نمی توان بدون نشستن کاری را پیش برد.

مواردی که در یک صندلی استاندارد برای افرادی که دیسک کمر دارند واجب است:

 1. صندلی باید گودی کمر را پر کند و قابل اتکا باشد.
 2. پشتی صندلی انعطاف پذیر باشد و فقط به حالت قائم نباشد.
 3. هنگام نشستن پاها به زمین برسد.
 4. هنگام نشستن باید کمر به پشتی صندلی برسد.
 5. دسته های صندلی باید استاندارد باشند.

این ها از جمله مواردی بود که یک صندلی برای افرادی که کمر درد دارند باید داشته باشد. در ادامه طرز صحیح نشستن روی صندلی برای دیسک کمر دارند را توضیح می دهیم.

بهترین حالت نشستن روی صندلی اداری

دیسک کمر و مشکلات نشستن روی صندلی

بهترین راه جلوگیری از کمر درد

بهترین راهی که می تواند جلوی کمر درد را بگیرد طرز صحیح نشستن روی صندلی برای دیسک کمر است که اگر به درستی انجام شود و از صندلی و مبلمان اداری استانداردی استفاده شود هیچ مشکلی برای فرد پیش نمی آید و می تواند با خیال راحت به کار های خود بپردازد.
پشتی صندلی که فرد دارای کمر درد روی آن تکیه می دهد باید به صورت S مانند باشد که مانند مهره های کمر است و کاملا این فضا را پر کند. کفی صندلی باید به گونه ای نرم باشد که فرد مجبور نباشد برای رفع خستگی مدام بلند شود. این بلند شدن ها ممکن است آسیبی بیشتر از نشستن به فرد وارد کند. وقتی به صندلی تکیه داده اید باید پاهایتان کاملا به زمین برسد. ولی نباشد پایین کمر شما از پشتی صندلی فاصله بگیرد.

صندلی که دارای دسته های استاندارد باشد می تواند فشار روی کمر شما را کمتر کند. این کار با نگه داشتن وزن دست ها و در نتیجه کم شدن فشار کلی از روی کمر صورت می گیرد. اگر دسته های صندلی پایین تر از حد عادی باشد فرد مجبور به خم شدن می شود و این باعث فشار بیشتر از قبل به روی کمر فرد می شود.

استفاده از صندلی های ارگونومی برای کاهش درد کمر

در صورتی که می خواهید از صندلی های اداری استفاده کنید بهتر است از نمونه های ارگونومی استفاده کنید. طرز صحیح نشستن روی صندلی برای دیسک کمر در صندلی های ارگونومی هم اهمیت دارد. اگر از صندلی ارگونومی استفاده کنید ولی به درستی روی آن ننشینید قطعا دچار مشکل خواهید شد. صندلی های ارگونومی می تواند در کاهش درد های ناشی از نشستن های طولانی بسیار به شما کمک کند.

یکی از مواردی که در صندلی اداری رعایت شده این است که، پشتی آن به اندازه ای حدود 10 درجه باز می شود که بهترین درجه برای افرادی است که کمر درد دارند. دقت کنید که باید در این حالت کمر و پشت شما کاملا به صندلی چسبیده باشد در غیر این صورت این حالت باعث تشدید کمر درد شما می شود.

بالش های طبی می توانند به دیسک کمر کمک کند؟

استفاده از بالش های طبی می تواند کمی موثر باشد ولی تا وقتی طرز صحیح نشستن روی صندلی برای دیسک کمر را به درستی انجام ندهید فایده ای ندارد. هر چقدر این موضوع بیشتر رعایت شود فشار کمتری به کمر شما وارد می شود و به راحتی می توانید جلوی کمر درد را بگیرید.

سخن پایانی

در پایان مقاله طرز صحیح نشستن روی صندلی برای دیسک کمر باید اهمیت این موضوع را به طور کامل درک کرده باشید. اهمیت بالای این موضوع باعث شده تا افراد زیادی به صندلی های ارگونومی روی آوردند ولی در صندلی های ارگونومی هم باید طرز صحیح نشستن را بلد باشید. کمترین فشار زمانی به کمر وارد می شود که ستون فقرات شما در حالت S مانند باشد و گودی کمر پر شده باشد.

سوالات متداول

 1. دسته صندلی چه تاثیری دارد؟ برای کمر درد مناسب است؟
  در صندلی های ارگونومی دسته ها باعث می شود که وزن دست ها از روی کمر برداشته شود و اینگونه آسیب کمتری به کمر وارد می شود.
 2. چرا صندلی های ارگونومی بهتر از دیگر صندلی ها هستند؟
  صندلی های ارگونومی برای این که فشار کمتری به بدن در هنگام نشستن وارد شود طراحی شده اند.
 3. پشتی صندلی استاندارد باید چقدر انعطاف داشته باشد؟
  باید حدود 10 درجه انعطاف داشته باشد تا کمترین فشار به بدن و کمر فرد وارد شود.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *