صندلی کارشناسی

معمولا بیشترین بخش از تایم کاری کارمندان و کارشناسان در هر شرکت، پشت میز و صندلی ها سپری می شود. به همین دلیل انتخاب صحیح تجهیزات مناسب برای آنها بسیار با اهمیت است. انتخاب صحیح صندلی کارشناسی اقدام مهمی است که می توان در جهت حفظ سلامت کارکنان صورت گیرد.

صندلی کارشناسی چیست ؟

اگر به بازارهای ارائه کننده ی صندلی سری بزنیم، متوجه می­شویم که صندلی های بسیار متنوعی در بازار ارائه شده اند که هر کدام کارائی مخصوص به خود را دارند. یکی از انواع این صندلی ها، صندلی کارشناسی نام دارد. به دلیل تایم بالایی که کارشناسان در ادارات سپری می کنند، صندلی اداری نیز باید از راحتی و ارگونومی بسیار بالایی برخوردار باشد تا در طولانی مدت موجب دردهای ناحیه کمر و پا نشود.

ویژگی های یک صندلی خوب

ویژگی مهم و اساسی که هر صندلی و یا مبلمان اداری باید داشته باشد، راحتی و ارگونومیک بودن آن است. یک صندلی کارشناسی تقریبا تمامی ویژگی هایی که در ساختار یک صندلی اداری وجود دارد را دارا است. با این تفاوت که وجود برخی از آپشنها و ویژگیها در ساخت صندلی کارشناسی سبب می­شود تا این صندلی ها برای کاربران آنها راحت تر و نشستن طولانی مدت بر روی آنها دلنشین تر باشد. برای مثال وقتی به یک کتابخانه یا یک رستوران می روید، به دلیل تایم کوتاهی که قرار است در آن محیط سپری کنید، راحتی صندلی ها خیلی تاثیری بر سلامت و جسم شما نمی گذارد و موضوعی نیست که قابل توجه قرار بگیرد. اما در ادارات به دلیل اینکه هر روز هفته به مدت بیش از هشت ساعت کاری بر روی صندلی نشسته اید، این موضوع به یک موضوع مهم تبدیل می­شود. در این صورت صندلی باید کاملا مطابق با قد و وزن شما تنظیم شود و مواد به کار رفته در آن باید به گونه ای باشد تا در بلند مدت احساس خستگی نکنید.

پس یک صندلی خوب باید هم در طراحی و ساخت آن اصول ارگونومیک رعایت شده باشد و هم از لحاظ ظاهری بسیار زیبا، شکیل و متناسب با جایگاه کارشناس باشد.

صندلی کارشناسی چه ویژگی هایی دارد ؟

  • قد و بلندی افرادی که در سازمان وجود دارند با یکدیگر متفاوت است. بنابراین وجود جک در صندلی کارشناسی کمک می کند تا این افراد به راحتی بتوانند متناسب با نیاز خود ارتفاع صندلی را تغییر داده و احساس راحتی کنند.
  • در طراحی این نوع صندلی معمولا از چرخ هایی در زیر آن استفاده می شود که حرکت بر روی سطوح و دسترسی و جابجایی را تسهیل می کند.
  • ناحیه ی پشتی در این صندلی ها به صورت منعطف و c شکل طراحی میشود تا با پر کردن ناحیه گودی کمر افراد در هنگام نشستن، بتواند احساس راحتی بیشتری را به آنها منتقل کند. معمولا پشتی این صندلی ها به گونه ای است که زاویه 110 درجه را در اختیار کاربر قرار میدهد. زاویه 110 درجه بهترین زاویه برای تسلط به محیط روبرو و جلوگیری از فشار مضاعف به کمر است.
  • وجود آپشن تنظیم ارتفاع دسته در این صندلی ها کمک میکند تا محل مناسب تری برای قرار دادن دستها انتخاب شود و از ایجاد ناراحتی در ناحیه گردن جلوگیری به عمل می آورد.
  • معمولا کارشناسان نسبت به کارمندان ساعات کمتری را در ادارات سپری می کنند و به همین خاطر میتوان در ساخت این نوع از صندلی ها از روکش چرم استفاده کرد. اما اغلب شرکت های تولید کننده صندلی های کارشناسی از روکش چرم از نوع PVCدر تولید آن استفاده می کنند.
  • استفاده از مواد ضد تعریق در جنس روکش صندلی که سبب میشود تا نشستن بر روی صندلی در طولانی مدت آزار دهنده نباشد.

به طور کلی و بر اساس آنچه تا به الان گفته شد، این نوع صندلی ها باید از بیشترین و استانداردترین اصول ارگونومیک برخوردار باشند تا در طول زمان از بروز مشکلات جسمی برای کاربران جلوگیری کنند.